Data, godzina i miejsce wydarzenia: 28.11.2018; 12:00-12:30; Rynek Kościuszki przed Esperanto Cafe.
28 listopada – ku pamięci
Kobiety w Polsce do 1921 roku nie miały żadnych praw w małżeństwie. Zgodnie z ustawą o obywatelstwie państwa polskiego z 1920 r. kobiety traciły polskie obywatelstwo, gdy zawierały związek małżeński z obywatelem innego państwa – Mężczyzna poślubiający cudzoziemkę nie tracił polskiego obywatelstwa, a jego żona nabywała polskie obywatelstwo. Dopiero od 1946 Polki miały prawo do posiadania odrębnego majątku, własnego konta w banku. Do 1928 roku nie mogły uczestniczyć w olimpiadach sportowych. Pierwszym krajem, który przyznał kobietom powszechne prawo wyborcze, była w 1893 r. Nowa Zelandia. W 1902 r. uczyniła to Australia. W 1913 prawa wyborcze otrzymały kobiety w Norwegii, a w 1915 r. w Danii i Islandii. W Polsce prawa wyborcze kobietom przyznano dopiero w 1918 r. Dokładnie 28 listopada 1918 roku!
Kobiety, Dziewczyny, Panie, Panowie, uczcijmy ten dzień w wyjątkowy sposób. Spotkajmy 28 listopada o 12.00 się na Rynku Kościuszki przed Esperanto Cafe, kiedy z ratuszowej wieży zabrzmią pierwsze dźwięki hejnału. Naszym znakiem rozpoznawczym niech będą kolory biały, czerwony lub biało-czerwony, którymi ozdóbmy naszą garderobę. Modą to być szale, czapki, kurtki i inne akcesoria lub dodatki.
To nie wszystko! W 100-lecie Niepodległości i uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce – pokażmy KOBIETY z naszych rodzin lub kręgu znajomych całemu światu. Przynieśmy zdjęcia naszych przodkiń – babć, prababć, ciotek i tych najważniejszych kobiet w naszym współczesnych życiu. Na dany znak wykrzyczymy głośno ich imiona – ku pamięci! Potem wpiszmy ich imiona ozdobione zdjęciami do specjalnej kroniki zwanej KSIĘGĄ KOBIET. W tym dniu zaczniemy wspólnie z mieszkańcami tworzyć taką Księgę.
Prosimy o przygotowanie kopii zdjęć w takim formacie, aby można je było bez żalu wkleić do Księgi. Na odwrocie zdjęcia prosimy napisać to, co chcecie, aby pojawiło się obok zdjęcia. Mogą to być same imiona, a może być szersza informacja.
Czekamy na Was, Wasze znajome i Waszych znajomych. Spotkanie nie będzie trwało dłużej niż pół godziny. Spotkajmy się w tym dniu. Ku pamięci.
Inicjatywa Społeczna
100-lecie Kobiet