Data, godzina i miejsce wydarzenia: 28 listopada 2018; 18:00 – 20:00; Sklep z Kawą ,,Pożegnanie z Afryką”
Mimo, że od wielu stuleci kobiety walczą o swoje miejsce w społeczeństwie, to ciągle są w tym względzie obszary dziewicze…
Miejsca, w których nawet kobiety, świadome przecież tego, że 100 lat temu uzyskały prawa publiczne, w tym wyborcze, przekonane są, że panuje męska dominacja, chociaż prawda jest zupełnie inna. Taką Terra Icognita są baśnie.
Panuje bowiem przeświadczenie, że kobieta to tylko księżniczka, którą ratuje rycerz na białym koniu.
💍A co, jeśli jednak jest inaczej?
💍Jeśli nawet znane nam baśnie ukazują inne oblicze?
💍Takie, w którym to kobieta pełni rolę wybawcy?
💍I to ona sama wydobywa się z tarapatów?
💍Albo jest emanacją kobiecości, która z psotnym uśmiechem wyprowadza mężczyznę w pole?
💍Co jeśli baśnie opowiadają o relacji matki i córki?
💍Mówią o tym, że kobiety potrafią się wspierać a nie tylko ze sobą walczyć i sobie zazdrościć?
Znacie takie Baśnie? Nie? To przyjdźcie posłuchać!
Kobieta w tradycyjnej baśni z różnych stron świata to wydarzenie, które z dumą i radością gościmy w harmonogramie 100-lecie Kobiet w 2018 roku.
Poprowadzi je Edyta Poskrobko, bajarka i storytellerka, prawdziwa
pasjonatka baśni, która zbiera je i opowiada od dzieciństwa. Kiedy nadszedł czas, że zapragnęła się nimi podzielić; została Opowiadaczką Baśni, które czasami ilustruje muzyką i śpiewem z różnych stron świata.
Edyta jest absolwentką UwB w zakresie pedagogiki, członkinią międzynarodowej, nieformalnej grupy Złota Linia i ma na swoim koncie kilka programów autorskich i współautorskich, związanych z opowiadaniem baśni; zaś aktualnie jest główną Opowiadaczką Galeony Baśni.
Opowiadacze Galeonów doskonalili sztukę storytellingu na warsztatach z bajarzami Meksyku i Hiszpanii takimi jak:: Gala Galita, Marconio Vázquez, Daniel Gallo Le Coq, Eva Rufo, Janet Pankowsky i opowiadali baśnie m.in. dla WOŚP Białystok, na Festiwalu ZAMEK w Będzinie, wydarzeniu “PODWODNE ŻAGLE w Łebie” oraz “Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival”
Baśń to gatunek literacki, tworzący cudowną, często zapominaną i niedocenianą księgę mądrości. To baśnie uczą, wywołują refleksje, pokazują dobro i zło, zachęcają do rozwoju, mogę pełnić rolę terapeutyczną… i choć kojarzą się po częstokroć z odbiorem wyłącznie dziecięcym, niosą ze sobą ponadpokoleniową mądrość.
Dlaczego? Bo docierają silniej, głębiej, wyraźniej… do naszej podświadomości niźli nauki moralne czy naukowe wykłady.
Każda słuchaczka i każdy słuchacz weźmie sobie z nich to, czego potrzebuje. Dziewczynka i chłopiec. Kobieta i Mężczyzna.
♀️✨Rok 2018 jest szczególnym – świętujemy w nim 100-lecie uzyskania praw publicznych przez kobiety, w tym praw wyborczych i uważamy, że to doskonała okazja przede wszystkim do poruszania istotnych dla kobiet tematów dotyczących roli pań w biznesie, społeczeństwie, edukacji, polityce i gospodarce – takich jak WOLNOŚĆ KOBIETY. Spotykamy się też w wyjątkowym dniu – to właśnie 28.11.1918 roku kobiety uzyskały prawa!
♀️✨ Zamierzamy celebrować i świętować ten szczególny czas!
♀️✨Zapraszamy na spotkanie z baśnią oraz KOBIETĄ w baśni jako bohaterką; w ramach wydarzenia bajarka opowie baśnie, nie zabraknie też czasu na inspirujące dyskusje.
👑Wstęp wolny.
👑Warunki uczestnictwa: rejestracja poprzez przesłanie zgłoszenia na email: my.kobiety.2018@gmail.com z imieniem i nazwiskiem w celu uzyskania wejściówki na wydarzenie.
👑Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
👑Miejsce: podamy wkrótce
Zachęcamy do wspólnego spędzania czasu i współtworzenia przestrzeni kobiet; także w opowieści! ZAPRASZAMY i dzieci i dorosłych!