Jaki wpływ na zdrowie seniora ma jego interakcja z młodym pokoleniem? Dlaczego na zachodzie powstają łączone domy dziecka z domami spokojnej starości? Jak wygląda integracja międzypokoleniowa w Białymstoku? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Integracja międzypokoleniowa w Białymstoku
Białostocka Fundacja Centrum Inicjatyw na rzecz Społeczeństwa podjęła się próby integracji międzypokoleniowej. W wyniku zaangażowania fundacji i szeroko zakrojonych działań na rzecz seniorów, powstał m.in. Międzypokoleniowy Klub Gry dla Seniorów i Młodzieży: 5 spotkań i międzypokoleniowy turniej gry w brydża. Ideą tego
pomysłu była aktywizacja osób starszych, często wykluczonych społecznie. Wspólna zabawa osób w różnym wieku zmniejsza dystans społeczny, umożliwia wymianę doświadczeń oraz wspomaga tworzenie wartościowych relacji.
Korzyści ze “zjednoczenia pokoleń”
W ostatnich latach nasila się zjawisko integracji międzypokoleniowej. Coraz liczniej powstają kluby seniora, w których wolontariuszami są młodzi ludzie. Takie działania mają korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne seniorów. To nie umknęło właścicielom domów spokojnej starości. W Kanadzie, USA, Australii czy Wielkiej Brytanii posunięto się o krok dalej, gdzie połączono domy spokojnej starości z domami dziecka.
Działania młodzieży na rzecz seniorów
W Wielkiej Brytanii, gdzie nastąpiło połączenie domu dziecka z domem seniora, zauważono pozytywne aspekty tego zjawiska. Wspólne spędzanie czasu osób starszych z dziećmi zaowocowało poprawą stanu zdrowia seniorów: obniżeniem ciśnienia, w niektórych przypadkach zatrzymaniem postępującej demencji i wybudzeniem z otępienia.
W Polsce również możemy zaobserwować wzmożoną potrzebę integracji społecznej. Na wzór Kanady i Wielkiej Brytanii w Łodzi powstał międzypokoleniowy dom seniora. Umożliwia on dzieciom z domu dziecka odwiedziny pensjonariuszy, wspólne spędzanie czasu, wymianę doświadczeń. Taki kontakt owocuje poprawą nastroju u osób starszych i daje energię do działania. Natomiast dla dzieci Międzypokoleniowy dom jest namiastką “ogniska domowego”. Działania polskiej młodzieży na rzecz seniorów nie kończą się jedynie na odwiedzinach. Warszawska Fundacja Warsaw Legend w 2020 roku przeprowadziła akcję “Senior w Koronie”. Wolontariusze stworzyli paczki produktów pierwszej potrzeby, które następnie były rozwożone do osób starszych, najbardziej narażonych na zachorowanie u szczytu pandemii Covid19. Fundacja Hagia Marina, w okresie Świąt Wielkanocnych również pomagała podlaskim seniorom, realizując w Białymstoku projekt “Koszyczek wielkanocny 2020”. Dzięki darczyńcom, kapłanom i zaangażowaniu wolontariuszy podlascy seniorzy otrzymali święconki, co umożliwiło im bezpieczne kultywowanie tradycji.
Autor artykułu: Tomasz Kiryluk
Źródło fotografii: www.pexels.com
Organizator: Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa
Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.